Jak szkolimy nasze psy?
Szkolenie psów przewodników przez Fundację, to proces bardzo długi i trwający około 2 lat.
Zakupione szczenięta (wybrane na podstawie testów) w wieku 7-8 tygodni, umieszczane są w rodzinach zastępczych (wolontariuszy). Przebywają w tych rodzinach do wieku ok 12-14 miesięcy.
W tym czasie są wychowywane, poznają środowisko, uczą się jeździć tramwajami, autobusami, wchodzą do sklepów, instytucji. Rodziny odwiedza instruktor z Fundacji, służy radą i pomocą.
W wieku 6 i 12 miesięcy szczenięta przechodzą kolejne testy, sprawdzające ich przydatność do dalszego szkolenia. Szkolenie specjalistyczne przez instruktora trwa około 6 miesięcy. Podstawowe umiejętności psa przewodnika to: zaznaczanie krawężników przy wejściu i zejściu z jezdni, prowadzenie środkiem chodnika, omijanie przeszkód poziomych i pionowych, obojetność na zapachy, psy, koty, ptaki, zaznaczanie i szukanie schodów, prawidłowe prowadzenie po nich, szukanie drzwi, wolnego miejsca, podnoszenie przedmiotów, posłuszeństwo.
Kandydat na psa przewodnika musi zdać egzamin. Egzamin składa się z 3 części:
• prowadzenie po stałej trasie
• prowadzenie w terenie nieznanym
• posłuszeństwo
Wszystkie elementy są punktowane, instruktor, który szkolił psa zdaje z nim egzamin w goglach (nic nie widzi). Egzaminy przeprowadza instruktor ze Słowacji Ivana Balazova. Pies, który zda egzamin, przekazywany jest osobie niewidomej. Proces przekazywania trwa około 2 tygodni. Pierwszy etap odbywa sie w miejscu zamieszkania instruktora (w Szczecinie lub Poznaniu). Trwa około tygodnia. Nastepnie instruktor udaje się do miejscowości gdzie mieszka osoba niewidoma. Tutaj pies i jego nowy opiekun uczą sie pod okiem instruktora, pracy na stałych trasach.Na ten etap przeznaczony jest również tydzień. Psy i ich nowi opiekunowie są dobierani pod względem, wzrostu, temperamentu, trybu życia. Podczas pobytu szczeniąt w rodzinach, wszystkie koszty związane z wychowaniem, zdrowiem, żywieniem ponosi Fundacja. Pies przewodnik, wyszkolony przez Fundację pozostaje własnością Fundacji do końca swojego życia. Jest przekazywany nieodpłatnie osobie niewidomej. Fundacja zapewnia mu opiekę na starość, w wypadku, gdy przestanie być przewodnikiem, a osoba niewidoma nie będzie chciała lub mogła nim sie zająć.
Zapisz się na newsletter
Dziękujemy
Na twój adres e-mail został wyłany link potwierdzający dołączenie do naszego newslettera.
Nie otrzymałeś maila? Kliknij, aby wysłać ponownie.