< wróć

[Wolontariat] Ewa z Rodziną

2023-06-20

Jak pewnie w każdej rodzinie, również i u nas zaistniał temat: „dzieci chcą psa”. Ponieważ mamy trójkę pociech, to naciski były coraz mocniejsze. W 2018 roku w Internecie przeczytaliśmy, że poznańska Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik szuka wolontariuszy do opieki nad małymi psiakami. Pojawiły się jednak wątpliwości – z jednej strony nie mieliśmy żadnego doświadczenia w wychowywaniu psów, dodatkowo zastanawialiśmy się, jak to będzie rozstać się z psem po okresie socjalizacji trwającym około roku… Z drugiej strony wiedzieliśmy, że nasza „praca” z psem będzie wspierana na każdym etapie przez trenerów Fundacji, a co najważniejsze, że podopieczny trafi docelowo do osoby niewidomej, dla której stanie się pomocą i przyjacielem w codziennym życiu.

Przez pięć lat współpracy z Fundacją przez nasz dom przewinęło się już siedem psów, z czego dwa mieliśmy na wychowaniu od szczeniaka. Pierwszym z nich był biszkoptowy Labrador o imieniu Simon, który obecnie mieszka w Poznaniu i pomaga niewidomej osobie. Pierwsze dni z Simonem były dla prawdziwym armagedonem. Mimo że psiak miał dopiero 3 miesiące, to wywrócił nasze uporządkowane życie do góry nogami. Szczeniak był bardzo żywy, wymagał ciągłej uwagi, musieliśmy uczyć go załatwiania potrzeb fizjologicznych poza domem i socjalizować poprzez wizyty na dworcu, w centrum miasta czy jazdę środkami komunikacji.

Pod okiem trenerów Fundacji udało nam się zdobyć doświadczenie wykorzystywane przez nas do teraz, przy wychowywaniu kolejnych psów. Przekazanie Simona osobie niewidomej było dla całej naszej gromadki dużym przeżyciem. Z jednej strony żegnaliśmy członka rodziny, z drugiej, po rozmowie z Mariuszem, do którego trafiał Simon, wiedzieliśmy, że zrobiliśmy coś super dla drugiego człowieka. Ta rozmowa z osobą niewidomą jeszcze bardziej utwierdziła nas w przekonaniu, że chcemy współpracować z Fundacją w kolejnych latach.

Obecnie wychowujemy biszkoptową suczkę o imieniu Molly, która jest wspaniałym, mądrym psem. Mamy pewność, że będzie idealnym wsparciem dla osoby niewidomej.