Przydatne informacje

781-17-26-817
REGON:
634464131

Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik z siedzibą w Poznaniu została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000153064, w dniu 28.02.2003.

Jej celem statutowym jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niewidomych i niedowidzących, dzięki wyszkolonym przez Fundację i przekazywanym nieodpłatnie tym osobom-psom przewodnikom. Siedzibą Fundacji jest Poznań.

Od dnia 19.03.2004 Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego.

Od 3 grudnia 2008 Członek International Guide Dog Federation.

Z dniem 2 lipca 2010 uzyskała wpis do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów dotyczących następujących rodzajów psów asystujących:

1. Pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej.

• Uprawnienie do wydawania certyfikatów
• Wzór certyfikatu
• Złóz wniosek o przydzielenie psa przewodnika

Pies przewodnik nazywany bywa oczyma niewidomego. Aby jednak mógł należycie spełniać swoja rolę musi wpierw przejść długie szkolenie. Młode psy do około 18 miesiąca życia przebywają w rodzinach wolontariuszy, których zadaniem jest nauczenie psa posłuszeństwa i szeroko rozumiana socjalizacja. Po tym czasie przechodzą właściwe, trwające około pół roku szkolenie, po ukończeniu którego uzyskują status psa-przewodnika.

Przez cały okres swojego życia psy pozostają własnością Fundacji, która również zapewnia im opiekę gdy skończą swoją ciężką pracę i przejdą na psią "emeryturę".

Rasą, która najlepiej potrafi sprostać temu trudnemu wyzwaniu jest Labrador retriever.

Dokumenty do pobrania.