Dwumiesięcznik Pies - styczeń 2004

2004-01-01

LABRADORY DLA NIEWIDOMYCH
W lutym 2003 r. w Poznaniu powstała Fundacja Na Rzecz Osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik, której celem statutowym jest społeczna i zawodowa rehabilitacja osób niewidomych poprzez nieodpłatne przekazywanie tym osobom wyszkolonych przez Fundację psów przewodników. W chwili obecnej Fundacja posiada trzy szczenięta rasy labrador retriever, które zgodnie z przyjętym programem szkolenia aż do ukończenia przez nie 18 miesięcy zamieszkiwać będą u wolontariuszy w tzw. rodzinach zastępczych. W tym czasie pod okiem swych opiekunów wspomaganych przez instruktorów pieski uczą się podstawowych zasad posłuszeństwa oraz poruszania się w dużym mieście. Następnie przejdą trwające około pół roku szkolenie specjalistyczne, po ukończeniu którego oraz po zaliczeniu egzaminu kwalifikacyjnego na psa-przewodnika trafią do osób niewidomych. Opierając się na doświadczeniach szkół zachodnich należy przyjąć, iż wiek, do którego pies-przewodnik może dobrze pełnić swoją rolę, to 8 rok życia. Przez cały ten czas psy pozostają własnością Fundacji, która w miarę możliwości będzie się starała choćby częściowo pokryć koszty ich utrzymania. Fundację w sposób znaczący wspomaga Firma Stopa, która dostarcza karmę Eukanuba dla dwóch starszych szczeniąt. Dzięki życzliwości grona miłośników i właścicieli labradorów stało się możliwe wydanie Kalendarza - Cegiełki Labrador Retriever 2004. Dochód z jego sprzedaży jest w całości przeznaczony na cele statutowe. Więcej informacji na temat Fundacji znaleźć można na stronie www.labrador.pl.