Gazeta Wyborcza Poznań 7 kwietnia 2006

2006-04-07

Kolejny pies Fundacji Labrador dla niewidomego Nelson, Argo, a teraz Norek - trzeci pies Fundacji Labrador, który zdał egzamin na przewodnika niewidomych. Dostanie go pan Darek ze Szczecina.

-Psa przekażemy niewidomemu za około trzy tygodnie. Norek musi poznać trasy, po których porusza się pan Dariusz, tak aby tworzyli zgraną parę - mówi Danuta Grzybkowska, prezes poznańskiej Fundacji Labrador. Norek jest doskonale przygotowany do roli przewodnika. W niedzielę jego umiejętności sprawdziła Ivana Balazova ze słowackiej szkoły psów przewodników, z którą fundacja współpracuje. Pies musiał chodzić zarówno po trasach, które już znał, jak i po nieznanych. Sprawdzano też jego posłuszeństwo. W czasie egzaminu Wioleta Gawłowska, która wyszkoliła Norka, miała zasłonięte oczy. - „Niewidomą” instruktorkę pies musiał bezbłędnie poprowadzić przez ulice, przejścia dla pieszych, schody, do sklepów, ominąć przeszkody… - wymienia Grzybkowska. Norek zdał egzamin.

To już trzeci pies Fundacji Labrador, który zostanie przekazany niewidomemu. Pierwszym był Nelson, będący przewodnikiem pani Magdy z Łodzi, a drugim Argo, którego dostał pan Mariusz z Poznania.

Na to, by dwuletni dziś Norek mógł pomagać niewidomym, złożyły się dobre serca kilku osób. Poznańska Fundacja Labrador dostała szczeniaka od puszczykowskiej hodowli Kociokwik. Potem Norek trafił w ręce jednej z wolontariuszek, która współpracuje z fundacją. Jest nią Agnieszka Skrzypiec z Poznania. Wychowanie Norka to nie był jej debiut, bo wcześniej opiekowała się właśnie Nelsonem. Po 1,5 roku u wolontariuszki Norek pojechał do Szczecina, gdzie zamieszkał w rodzinie Magdaleny Łysakowskiej. Tam zaczęła go też szkolić Wioleta Gawłowska. Fundacja Labrador ma jeszcze 15 psów, większość z nich jest u wolontariuszy. Fundacja Labrador jest organizacją pożytku publicznego, można więc przekazać jej 1 proc. swojego podatku. Działa w Poznaniu, Łodzi i Szczecinie. Kontakt z fundacją: tel. 0-502 565 399 lub 0-61 843 54 42, e-mail: d.grzybkowska@labrador.pl