Inauguracja programu "Pomóżmy razem" w nowej formule

2009-05-13

7 maja 2009 roku w restauracji Porta 13 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca program „Pomóżmy razem” w nowej formule. W 2009 roku celem programu „Pomóżmy razem” jest nie tylko wspieranie fundacji i organizacji szkolących psy do niesienia pomocy potrzebującym, ale także edukacja społeczeństwa na temat roli psów pomagających. Podczas konferencji udział wzięli przedstawiciele Fundacji i Organizacji, które w ramach programu „Pomóżmy razem” tworzą „Partnerstwo na rzecz propagowania roli labradora, jako rasy do zadań specjalnych”.

Część pierwsza spotkania była poświęcona roli psów serwisowych i psów przewodników w życiu osób niepełnosprawnych ruchowo i niewidomych. W dyskusji wzięli udział Danuta Grzybkowska, prezes Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik, Aneta Graboś, prezes Fundacji DOGIQ oraz Dominik Rymer, rzecznik prasowy fundacji Pomocna Łapa.

W drugiej części spotkania został poruszony temat psów terapeutów. Prezes Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA, Maria Czerwińska oraz Magdalena Madajczyk, wiceprezes fundacji DOGTOR rozmawiały o skali zaangażowania psich terapeutów w rehabilitację osób chorych oraz o możliwościach i ograniczeniach w organizowaniu sesji dogoterapeutycznych w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych.

Trzecia część konferencji prasowej była poświęcona psim ratownikom. O ich roli w akcjach ratowniczych rozmawiali Norbert Koziar z Fundacji Psi Ratownicy, Krzysztof Gliszczyński z Grupy Ratownictwa specjalistycznego OSP Łódź oraz Krzysztof Czaplicki z GOPR.

Podobnie jak w latach ubiegłych producent zaangażowanej w program „Pomóżmy razem” marka Velvet, firma Kimberly-Clark przekaże należącym do programu Organizacjom szczeniaki rasy labrador oraz środki na ich utrzymanie. Pieniądze na ten cel uzyskane będą ze sprzedaży produktów marki Velvet, której ambasadorem jest mały biszkoptowy labrador. Co roku wprowadzamy do sprzedaży produkty oznaczone logo programu „Pomóżmy razem”, a część funduszy uzyskanych z ich sprzedaży przekazywana jest na cele charytatywne związane z promocją labradorów jako psów pracujących. W tym roku marka Velvet przekaże wszystkim partnerom szczeniaki labradora oraz fundusze na ich utrzymanie. Szczeniaki te zostaną wyszkolone do pomocy potrzebującym. – powiedział Dominik Ornat, przedstawiciel producenta zaangażowanej w program „Pomóżmy razem” marki Velvet.

Podczas konferencji Dominik Rymer, rzecznik fundacji Pomocna Łapa zaaranżował pokaz umiejętności Kankana – psa serwisowego, który towarzyszy mu w codziennym życiu: pomaga w robieniu zakupów, zakładaniu i zdejmowaniu odzieży, podnoszeniu i przynoszeniu różnych przedmiotów.