Międzynarodowe Seminarium "Psy dla niepełnosprawnych" - Warszawa 22-24.04.2005

2005-04-22

Przedstawiciele Fundacji wzięli udział w trzydniowym Międzynarodowym Seminarium "Psy dla niepełnosprawnych". Program seminarium obejmował wykłady przedstawicieli organizacji służących pomocą tym osobom w Polsce: Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CzE-NE-KA, Alteri, Fundacji Labrador Pies Przewodnik, Polskiego Związku Niewidomych. Seminarium uświetnili goście zagraniczni z: Guide Dogs for the Blind Association, Dogs for the Disabled, Hearing Dogs for Deaf People.

Tematyka wykładów:

Piatek

1. "18 lat doświadczeń stosowania dogoterapii w przedszkolach, szkołach specjalnych i ośrodkach pomocy społecznej" Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA - Maria Czerwińska
  2. "Pies-udomowiony drapieżnik"-Problemy komunikacji międzygatunkowej"-Alteri-Paweł Życiński i Agnieszka Orłowska
  3. "Najnowsze osiagnięcia w szkoleniu psów towarzyszących (osobom niepełnosprawnym)"-Dogs for the Disabled-Dick Lane

Sobota

1. "Szkolenie psów przewodników niewidomych przez Fundację Labrador Pies Przewodnik-Irena Semmler, Danuta Grzybkowska
  2. "Dobro psa-najnowsze osiągnięcia w Anglii" Dogs for the Disabled-Dick Lane
  3. Część I "metoda Behawioralne szkolenia psów asystujących" Alteri-Paweł Życiński i Agnieszka Orłowska
  4. " Pomoc PZN w zaopatrywaniu osób niewidomych w psy przewodniki"Elżbieta ŁUkasiak, Elżbieta Oleksiak (PZN)
  5. "Hodowla i szkolenie psów przewodników niewidomych" Guide Dogs for the Blind-Neil Ewart

Niedziela

1. "Pozytywne aspekty zajęć dogoterapii w przedszkolu Instytutu Głuchoniemych im. J.Falkowskiego w warszawie"-Instytut Głuchoniemych-Mariola Mosak
  2. Część II" Metoda behawioralna szkolenia psów asystujących" Alteri-Paweł Życiński, Agnieszka Orłowska
  3. "Psy dla niesłyszących"Hearing Dogs for Deaf People-Nikki Fleming.

Zajęcia prowadzone były w miłej atmosferze, a dyskusja nie miała końca. Jednym ze wspólnych wniosków uczestników, była propozycja nawiazania wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń.Powstał tez projekt stworzenia wspólnego znaczka, który umożliwiałby wstęp do różnych instytucji, sklepów, urzędów, osobom niepełnosprawnym z psami.