Miejsce przyjazne psom asystującym

2008-09-10

9 września br. organizatorzy programu „Pomóżmy razem” zainaugurowali drugą edycję akcji „Miejsce przyjazne psom asystującym”. W tym roku chcą oni zwrócić uwagę m.in. właścicieli dużych sieci handlowych na osoby, którym w codziennym życiu pomagają odpowiednio przeszkolone psy. Dzięki staraniom programu „Pomóżmy razem” coraz więcej instytucji chce być Miejscem przyjaznym psom asystującym.

W roku 2007 program „Pomóżmy razem” zainaugurował akcję Miejsce przyjazne psom asystującym. Organizatorzy chcieli wtedy zwrócić uwagę społeczeństwa na problem osób niepełnosprawnych posiadających psa asystującego. Mianem tym określamy wszystkie psy, które mają wspólną cechę, przyczyniają się w znacznym stopniu do poprawy standardu życia osoby dla której pracują (osoby głuchoniemej, niewidomej, chorej na epilepsję czy poruszającej się na wózku). Poprzez nasze działania chcieliśmy zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę psów we wspieraniu osób niepełnosprawnych, a tym samym w poprawę standardu ich życia - mówi Piotr Nagalski, z firmy Kimberly-Clark, producenta zaangażowanej w program marki Velvet.

Osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy czworonogów są skazane na utrudnienia w swobodnym poruszaniu się po urzędach, bankach czy restauracjach. Na przeszkodzie stoją niekiedy przepisy sanitarne, nieżyciowe regulaminy wewnętrzne danych placówki zakazujące wchodzenia do budynku ze zwierzętami, a także niechęć i brak zrozumienia ze strony pracowników ochrony. Należy pamiętać, że osoby niepełnosprawne mają swoje potrzeby i tak samo jak wszyscy pełnosprawni muszą załatwić swoje sprawy w urzędzie, zrobić zakupy czy opłacić rachunki. Psy zastępują te zmysły, których osoby niepełnosprawne nie posiadają. Nie tylko pomagają tym osobom w poruszaniu się, ale także stają się dla nich ważnym towarzyszem życia, często jedynym i wyjątkowym, z którym łączy go szczególna więź przyjaźni i zrozumienia. Pies daje osobie niepełnosprawnej poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Niestety w wielu placówkach mają miejsce sytuacje, podczas których osoba niepełnosprawna jest proszona o pozostawienie psa przed budynkiem - co jest niedopuszczalne - mówi Pani Danuta Grzybkowska z Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik.

W ubiegłym roku działania programu „Pomóżmy razem” przyniosły efekty w postaci ponad 80 zgłoszeń z instytucji oraz firm rozsianych po całej Polsce. Na liście miejsc, którą można zobaczyć na stronie www.pomozmyrazem.pl, znalazły się m.in. wolnostojące punkty sieci Empik, Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy czy Centrum Handlowe Targówek. Te oraz pozostałe miejsca zostały oznaczone specjalną naklejką Miejsce przyjazne psom asystującym, która oznacza, że w obrębie danego miejsca wszędzie tam, gdzie porusza się osoba niepełnosprawna, może jej towarzyszyć pies asystujący.

W roku 2008 celem programu „Pomóżmy razem” jest zachęcenie kolejnych instytucji do zaakceptowania psów towarzyszących niepełnosprawnym i oznaczenia swoich obiektów naklejką Miejsce przyjazne psom asystującym. Aby działania przyniosły jak najlepsze efekty, organizatorzy rozesłali propozycję przyłączenia się do akcji przedstawicielom ponad 200 firm, w tym galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych, banków oraz szkół wyższych z całego kraju. Choć w Polsce nadal jest niska świadomość tego, że często zdarzają się sytuacje w których osoby, którym towarzyszy pies asystujący są źle traktowane w miejscach publicznych, widać pierwsze efekty tegorocznych działań. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało blisko 50 firm m.in.: sieć sklepów Carrefour Polska, Wyższa Szkoła Handlu i Prawa z Warszawy oraz zarządcy takich galerii handlowych jak: Złote Tarasy, Galeria Mokotów z Warszawy, Pasaż Grunwaldzki z Wrocławia, Galeria Copernicus z Torunia czy CH Plejada z Bytomia. Biorąc jednak pod uwagę liczbę wysłanych zaproszeń oraz odpowiedzi ze strony właścicieli firm i instytucji, widać, że w dalszym ciągu jest jeszcze dużo do zrobienia w naszym kraju.

Wszystkie instytucje, które popierają ideę akcji Miejsce przyjazne psom asystującym mogą się do niej przyłączyć wypełniając specjalny formularz na stronie www.pomozmyrazem.pl i zamawiając dowolną ilość bezpłatnych oznaczeń z logo programu.