Mój Pies maj 2005

2005-05-01

NELSON PRZECIERA SZLAK
FUNDACJA LABRADOR ZACZĘŁA PRZEKAZYWAĆ NIEWIDOMYM WYSZKOLONYCH PRZEWODNIKÓW Magda Rutkowska z Łodzi jest pierwszą niewidomą osobą, która bezpłatnie otrzymała psa przewodnika od poznańskiej fundacji Labrador- Pies Przewodnik. Uroczyste przekazanie Nelsona odbyło się 11 kwietnia. Magda Rutkowska z zawodu jest masażystą zwierząt. -Dzięki temu wiem, jak postępować z psami. Myślę, że szybko nawiąże kontakt z Nelsonem- mówi Magda. To jej pierwszy pies przewodnik, gdyż poprzedni- owczarek niemiecki- nie sprawdził się podczas szkolenia. Dziś jest zwykłym domownikiem. Magda ma nadzieję, że dzięki Nelsonowi jej codzienne życie będzie łatwiejsze. -Znajdzie drzwi, wskaże przeszkodę na drodze, a tych w mieście nie brakuje- mówi Magda. Fundacja Labrador, utrzymująca się jedynie ze składek społecznych, kupuje (średnio za 1,5- 2 tys. zł) odpowiednio dobrane psy w polskich hodowlach. Szczeniak trafia potem na rok do rodziny zastępczej, która go wychowuje. W tej chwili fundacja ma w rodzinach zastępczych 16 szczeniaków: po cztery w Łodzi i Szczecinie i osiem w Poznaniu. -Osoby zajmujące się nimi muszą mieć czas i cierpliwość dla zwierząt- tłumaczy Danuta Grzybkowska, prezes fundacji. -Niektórym żal rozstawać się z wychowankiem, ale mogą wziąć następnego szczeniaka fundacji. Opiekunka Nelsona wychowuje już nowego psa. Za utrzymanie szczeniaka płaci fundacja. W rodzinie zastępczej pies jest do 14.-15. miesiąca życia. Potem trafia na specjalne szkolenie dla psów przewodników, które trwa co najmniej pół roku i kończy się egzaminem. W maju kolejne dwa zwierzaki fundacji Labrador, które kończą właśnie kursy dla przewodników, mają trafić do osób niewidomych. Czekoladowy Fred pojedzie do Bydgoszczy, a biszkoptowy Jantar- do Opola.