Poszukujemy wolontariuszy do nowego projektu!

2019-09-11

Fundacja Labrador – Pies Przewodnik, od 16 lat zajmuje się szkoleniem psów przewodników dla osób niewidomych i słabowidzących. Wychowane pod okiem wolontariuszy i wyszkolone przez instruktorów psy – stają się oczami osoby z niepełnosprawnością wzroku. Pomagają w bezpiecznym poruszaniu się i dają poczucie niezależności. Jednak psy mogą pomagać nie tylko osobom z niepełnosprawnością wzroku, ale i osobom poruszającym się na wózkach, a także osobom z hipoglikemią (niedocukrzeniem) oraz PTSD – zespołem stresu pourazowego. Wyszkolone psy potrafią wyczuć obniżony poziom cukru we krwi, powiadomić o tym właściciela i przynieść mu lek. Potrafią również wyczuć zbliżający się atak paniki u osób z PTSD i odwracając uwagę właściciela pomóc mu w danej chwili przezwyciężyć lęk.

Obecnie Fundacja Labrador, w ramach projektu Sygnalizujący Pies Asystent - poszukuje wolontariuszy mieszkających w Poznaniu, którzy pomogą szczeniakom przejść przez pierwszy, fundamentalny etap – wychowanie na posłusznego, łagodnego i chętnie współpracującego psa, który w przyszłości zostanie poddany specjalistycznemu szkoleniu. Finalnie mają zostać wyszkolone 4 psy, w tym dwa dla osób z cukrzycą, a dwa dla osób z diagnozą zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Do zadań wolontariusza będzie należało:

• zaopiekowanie się szczeniakiem rasy labrador retriever przez pierwszy rok (około 12 miesięcy) jego życia oraz wychowanie go na posłusznego psa. Nie oczekujemy od wolontariuszy umiejętności związanych ze szkoleniem psa (tym zajmą się w kolejnym etapie instruktorzy).
  • uczestniczenie sumiennie w szkoleniach oraz spotkaniach wolontariuszy,
  • zabieranie psa ze sobą wszędzie, by mógł poznać jak najwięcej miejsc, gdzie w przyszłości przyjdzie się mu pracować. Pies nie może zostawać długo sam w domu, dlatego wolontariusz powinien pracować zdalnie lub w niepełnym wymiarze godzin, lub móc zabierać psa ze sobą również do pracy. Czas poświęcany psu odgrywa kluczową rolę, dlatego lepiej by dzieci mieszkające z wolontariuszem miały więcej niż 5 lat.
  • Wywiązywanie się z powierzonych zadań i współpraca z instruktorami

Wszelkie koszty związane z opieką nad psem i jego utrzymaniem ponosi fundacja!

Jeśli kochasz zwierzęta i jesteś zainteresowany/a podjęciem się nietuzinkowej pracy psem, jesteś osobą otwartą na wyzwania, a jednocześnie odpowiedzialną i rzetelną, jeśli zauważasz potrzebę szkolenia psów asystujących dla osób z niepełnosprawnościami – jest to wyzwanie dla Ciebie!

Udział w pionierskim projekcie Sygnalizujący Pies Asystent to okazja zdobycia nowych doświadczeń oraz poznania ciekawych ludzi zarówno zawodowo pracujących z psami użytkowymi, jak i osobami zajmującymi się dbaniem o zdrowie i dobrostan psów. W ramach organizowanych szkoleń grupowych i indywidualnych, wolontariusz dowie się jak poprzez zabawę uczyć psa pożądanych zachowań, jak przygotować psa do wizyty u weterynarza, jak bezstresowo przyzwyczaić zwierzę do czynności pielęgnacyjnych. Przybliżymy także tematykę chorób
i zaburzeń z jakimi zmagają się osoby potrzebujące psa asystującego, którego wolontariusz ma okazję wychowywać. Planowane jest spotkanie z psychologiem, lekarzem oraz żołnierzem – weteranem.

Jeśli zdecydujesz, że jesteś chętny/a podjąć się tego wyzwania prosimy o:

• wypełnienia i podpisania formularza aplikacyjnego wraz z podpisem, znajdującego się pod tym linkiem

• wypełenia i podpisania klauzuli RODO wraz z podpisem, znajdującej się pod tym linkiem

• zeskanowanie obu dokumentów i wysłanie ich na adres: biuro@fundacja.labrador.pl

Pracownicy fundacji zaproszą Cię na rozmowę, na której będą chcieli bliżej poznać twoje umiejętności i oczekiwania.

Zapraszamy również do kontaktu, w celu zdobycia bardziej szczegółowych informacji!

Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik

e-mail: biuro@fundacja.labrador.pl