Program „Pomóżmy razem” po raz trzeci w Poznaniu

2008-11-03

28 października już po raz trzeci w Poznaniu odbyło się uroczyste przekazanie szczeniąt rasy labrador w ramach programu „Pomóżmy razem”. Po odpowiednich szkoleniach prowadzonych przez Fundację Labrador psy te będą pomagać w pokonywaniu przeszkód osobom niewidomym. Dodatkowo w ramach propagowania przez program „Pomóżmy razem” akcji Miejsce przyjazne psom asystującym podczas spotkania odbyło się oficjalne przekazanie oznaczeń na drzwi poznańskiemu Centrum Handlowemu M1. Od 2006 roku Organizatorzy programu „Pomóżmy razem” starają się uświadamiać jak ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych pełnią psy asystujące. Jednym z takich psów jest przewodnik osoby niewidomej, który nie tylko jest przyjacielem niewidomego, ale także zastępuje mu oczy: pomaga wsiąść do autobusu, wskazuje schody, drzwi, krawężniki. Dane liczbowe pokazują jak dużo jeszcze musimy zrobić, aby dorównać innym krajom europejskim pod względem liczby psów szkolonych dla osób niewidomych. Rocznie w Polsce szkolonych jest tylko ok. 10 psów, których zadaniem jest prowadzenie przez życie osób niewidomych. W Polskim Związku Niewidomych na 5 000 całkowicie niewidomych, przypada ok. 120 psów, które mogą nieść pomoc tym osobom1, podczas gdy w innych krajach Europy liczba ta jest zdecydowanie większa. Tylko w Wielkiej Brytanii pracuje 7,5 tys. psów przewodników. Ponadto The Guide Dogs for the Blind Association, szkoli w ciągu roku 750 nowych psów przewodników2.

Aby przyczynić się do zmiany obecnej sytuacji w naszym kraju, poznańska Fundacja Labrador Pies Przewodnik, przystąpiła do koalicji „Pomóżmy razem”, by wspólnie z pozostałymi organizacjami uświadamiać społeczeństwu rolę psa wspierającego osobę niepełnosprawną oraz zwiększać liczbę dobrze wyszkolonych czworonogów. W akcję zaangażował się także producent marki Velvet, której ambasadorem jest mały biszkoptowy labrador. To właśnie ze sprzedaży produktów Velvet oznaczonych logotypem programu „Pomóżmy razem” zaangażowane do programu Organizacje już od 2006 roku otrzymują biszkoptowe pieski oraz fundusze na ich szkolenie i utrzymanie. Podczas spotkania już po raz trzeci Fundacja Labrador otrzymała od producenta marki Velvet biszkoptowe pieski.