Seminarium polsko-katarskie

2011-05-11

\tDnia 29 kwietnia 2011 roku w Warszawie odbyło się seminarium polsko- katarskie „Najlepsze polskie doświadczenia integracji osób niepełnosprawnych”. Organizatorami spotkania była Fundacja Polityki Rozwojowej, Uczelnia Łazarskiego oraz Ambasada Państwa Kataru w Warszawie. Spotkanie prowadzone było przez panią Sylwię Szpakowską z dziennika „Rzeczpospolita”. \tW seminarium udział wzięli: Madej, Prezydent Uczelni Łazarskiego - Dr Khalid Ali Al Noami, Przewodniczący Arabskiego Związku Niewidomych, Przewodniczący Stowarzyszenia Zatoki Perskiej Na Rzecz Praw Człowieka - Adil Abdel Aati, przedstawiciel Ambasady Państwa Kataru w Warszawie - Marek Plura, Poseł Platformy Obywatelskiej, Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Osób Niepełnosprawnych - Izabela Kunstler, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” - Grzegorz Kozłowski, Prezes Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym - Małgorzata Pacholec, Dyrektor Polskiego Związku Niewidomych - Joanna Popławska, Stowarzyszenie Cross - Sylwia Górska, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich RP - Jan Ponulak, Biuro Polityki Społecznej, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy - Marek Sołtys, Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza - Joanna Leszczyńska, Paweł Zieliński, Fundacja na rzecz Osób Niewidomych- Labrador Pies Przewodnik \tSpotkanie rozpoczęło się krótkim przemówieniem pana dr Noamiego dotyczącym realiów życia osób niepełnosprawnych w Katarze. Przedstawił krótko zagadnienia związane z polityką zdrowotną, edukacyjną i polityką zatrudnienia w kontekście osób niepełnosprawnych. Po tym wystąpieniu głos kolejno zabierali: - Marek Plura, przedstawił procentowy udział zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce oraz propozycje zmian, nad którymi prowadzone są dyskusje w Sejmie (nakładki do głosowania dla osób niewidomych z wykorzystaniem alfabetu Breilla, propozycja osoby asystenta w trakcie głosowania, ułatwianie dostępu do lokali wyborczych, zmiana przepisów między innymi prawa budowlanego w ramach projektu „Europa bez barier”). - Sylwia Górska, przedstawiła działania Biura Praw Obywatelskich na rzecz osób niepełnosprawnych (powołano komisję ds. osób niepełnosprawnych, która ma na celu wskazanie barier, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym korzystania z praw konstytucyjnych; wydano „Praktyczny Poradnik Savoir- Vivre wobec osób niepełnosprawnych” - Małgorzata Pacholec, przybliżyła ideę działania Polskiego Związku Niewidomych oraz zasady ich działalności - Jan Ponulak, przedstawił politykę miasta Warszawy dotyczącą osób niepełnosprawnych (program „Mieszkań Chronionych”, który polega na udostępnianiu mieszkań treningowych w celu przystosowywania osób niepełnosprawnych do życia w mieście. Do tej pory funkcjonują dwa takie mieszkania- dla osób opóźnionych w rozwoju i ze stwierdzonymi chorobami psychicznymi. W programie powstaje teraz trzecie mieszkanie przystosowane dla osób niewidomych; w ramach działalności Urzędu Miasta przystosowano również 2 stacje metra na potrzeby osób niewidomych) - Grzegorz Kozłowski, przybliżył problem życia osób z dwiema dysfunkcjami- słuchu i wzroku. Opowiadał o programie wprowadzania osób głuchoniewidomych na rynek pracy, oraz o pozyskiwaniu środków unijnych przeznaczonych na ten cel - Izabela Kunstler, opowiedziała o projekcie „Między ciszą a ciemnością”, który obejmuje działania mające na celu przybliżenie kultury i sztuki osobom niewidomym. W ramach tego projektu przystosowano 21 filmów na potrzeby osób głuchoniemych i niewidomych, wydano płytę DVD z zapisem koncertu zespołu „Mazowsze”, przystosowano 14 przedstawień w Teatrze Narodowym, oraz dostosowano Muzeum Powstania Warszawskiego. - Joanna Popławska, przybliżyła działania na rzecz propagowania sportu wśród osób niewidomych. Opowiadała o zasadach gry w piłkę nożną, szachy oraz bowling oraz o działalności grupy propagującej taniec towarzyski wśród osób niewidomych. - Marek Sołtys, przedstawił krótką prezentację dotyczącą problemów osób poruszających się na wózkach inwalidzkich \tW ramach spotkania przedstawiliśmy krótko historię Fundacji Labrador, opowiedzieliśmy o idei psa przewodnika oraz zasadach doboru i szkolenia psów. Rozdaliśmy również materiały promocyjne (kalendarze i ulotki). \tSeminarium było bardzo ciekawą możliwością zapoznania się z działalnością różnych organizacji na rzecz osób niepełnosprawnych. Mieliśmy szansę wymienić nasze spostrzeżenia i doświadczenia z dziedziny pracy z osobami niewidomymi, ale również podyskutować o problemach trapiących inne organizacje pozarządowe. Dzięki spotkaniu nawiązaliśmy znajomość z panem Janem Ponulakiem z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, który zadeklarował chęć współpracy z naszą Fundacją, poprzez skierowanie osób niewidomych poszukujących informacji o możliwości pozyskania psa przewodnika.

Poznań, 03.05.2011 Paweł Zieliński, Joanna Leszczyńska