Seminarium w Nowym Jorku 20-22 lipca 2006

2006-08-05

INTERNATIONAL GUIDE DOG FEDERATION SEMINAR-NEW YORK 2006 Ineternational Guide Dog Federation oragnizuje seminaria co dwa lata, w różnych miejscach na całym świecie.Poprzednie seminarium miało miejsce w Szwajcarii w 2004 roku. Na tegoroczne spotkanie w Nowym Jorku, zaproszono prezesa Fundacji Danutę Grzybkowską. Wraz z Ivaną Balazovą-instruktorką ze szkoły w Bratysławie, miały swoją prezentację na temat :„ Give a Hand-Lets Help to Estabilsh a New Guide Programme”(Podaj rękę-pomóż stworzyć nowy program /nową szkołę/ psów przewodników).

Seminarium odbyło się w Kimmel Center New York University, przy Washington Square.

Trzy dni zostały wypełnione zajęciami i spotkaniami od rana do wieczora. Program obejmował sesje plenarne (dla szerokiego grona osób) oraz spotkania tematyczne, do wyboru-w mniejszym gronie.

Wśród uczestników Seminarium można było spotkać przedstawicieli szkół z całego świata z :

• Australii,Belgii, Brazylii,Kanady, Chorwacji,Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Irlandii, Izraela, Japonii, Korei, Nowej Zelandii, Norwegii, Polski (Fundacja Labrador Pies Przewodnik), Singapuru, Słowacji, Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwajcarii, Taiwanu, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych.

Z ramienia Federacji uczestniczyli: Emma Hobbs (IGDF Aaministartor, Ken Rosenthal (IGDF Chairman The Seeing Eye Inc), John Gosling (IGDF Vice Chairman Guide Dods Victoria), Fred van Assema (IGDF Vice Chairman KNGF), Christine Baroni-Pretsch (IGDF Foundation Ecole Romande), Takatoshi Nakano (IGDF JPGDA), Bill Thornton (IGDF British Columbia Guide Dogs), Bridget Warr (IGDF GDBA).

Tematyka spotkań była bardzo szeroka, obejmowała między innymi nastepujące zagadnienia:

• problemy z temperamentem i zachowaniem psów-kandydatów na przewodników, klasyfikacja zachowań,
  • wykorzystanie psów nie nadających sie do pracy jako przewodniki w innym celu-jako psy asystujące,
  • metody pozyskiwania sponsorów, wspierających szkoły psów przewodników,
  • psy przewodniki dla osób z dodatkowymi dysfunkcjami,
  • przygotowanie programu dla instruktorów szkolących psy przewodniki, przez naukowców z Uniwerytetu,
  • opieka zdrowotna nad psami w kennelach,
    • psy asystujące dla dzieci z autyzmem,
    • psy przewodniki dla osób niewidomych-głuchoniemych,
    • zagadnienia z zakresu genetyki:sztuczna inseminacja,przechowywanie i wszczepienie embrionów u psów pracujących,
    • optymalizacja szkolenia psów przewodników-praca nad rozwojem szczeniąt do 12 tygodnia życia
    • wykorzystanie klikera w szkoleniu psów przewodników,
    • program hodowlany w Azji.

Wspólna prezentacja Fundacji Labrador Pies Przewodnik (Danuta Grzybkowska) i Vycvikova skola pre vodiacich psow (Ivana Balazova), obejmowała:

• zarys sytuacji w Posce (dotyczącej psów przewodników),
  • etapy towarzyszące powstaniu Fundacji,
  • opis sytuacji na Słowacji,
  • przedstawienie procesu szkolenia w Polsce,
  • zagadnienia dotyczące wsparcia jakie otrzymała Fundacja ze strony Słowacji,ze strony szkoły w Austaralii i szkoły w Holandii,
  • problemy, które musi rozwiązać Fundacja,
  • plany na przyszłość,
  • dotychczasowe osiagnięcia.

Prezentacja została przyjęta z dużym zainteresowaniem . Przedstawiciele szkół bardzo życzliwie wyrażali się o możliwościach współpracy z nowo powstającymi organizacjami i wyrazili chęć pomocy.Warto dodać, że w International Guide Dog Federation, większość szkół to małe organizacje, które zaczynały podobnie, tylko, że 20 lat temu…

Kalendarze Fundacji na rok 2007 cieszyły sie nie mniejszym powodzeniem, szczególnie, że wydrukowane zostały w wersji dwujęzycznej.

Seminarium zakończyło się wieczorną Galą, kolacją, na której w towarzystwie przedstawicieli z całego świata można było porozmawiać nie tylko na “psie “ tematy.

Kolejne seminarium za 2 lata….Zdjęcia z seminarium umieszczone zostaną w galerii.