Słowacja 15-17.08.2003

2003-08-15

W dniach od 15 do 17 sierpnia 2003 na zaproszenie słowackiej Szkoły Dla Psów Przewodników ( Vycvikowa Skola Prevodiacich Psov, UNSS ), przebywała w Bratysławie delegacja Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik.

Wskład jej weszli:

• Danuta Grzybkowska - Prezes Fundacji,
  • Irena Semmler - Członek Zarządu,
  • Magdalena Nowicka - Instruktor,
  • Paweł Zieliński - Instruktor.

Szkoła ze Słowacji była jedyną , która jak dotąd wyraziła chęć współpracy z Fundacją. Dzięki życzliwości Ivany Balazovej-Instruktora i Dyrektora Szkoły Imricha Bartalosa zostaliśmy zaproszeni na Słowację.

Znalazło to swój wyraz w zasponsorowaniu dwóch wyjazdów na Słowację: sierpniowego, w czasie którego mieliśmy okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Szkoły oraz 12-dniowego we wrześniu na który pojedzie czwórka instruktorów.

Wczasie naszego pierwszego pobytu zostaliśmy zaproszeni do ośrodka położonego 50 km od Bratysławy w niewielkiej miejscowości o nazwie Sintava. Odbywało się tam spotkanie osób niewidomych i niedowidzących posiadających wyuczone przez Szkołę psy przewodniki. Spotkania takie odbywają się raz do roku. W ich trakcie psy ćwiczą pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy pomagają korygować ewentualne nieprawidłowości w postępowaniu psa. Mieliśmy także okazję zobaczyć szkolenie przygotowujące psa do egzaminu oraz wychowanie 8-miesięcznego szczeniaka na etapie rodziny zastępczej. Spotkanie ze Słowakami możemy bez wątpienia określić jako bardzo owocne. Uzyskaliśmy wiele informacji na temat funkcjonowania samej Szkoły oraz rozwiązań ułatwiających niewidomemu z psem funkcjonowanie w świecie ludzi widzących.

Nasi instruktorzy już teraz mieli możliwość podpatrywania w jaki sposób pracują ich słowaccy koledzy.

Jako Fundacja liczymy iż współpraca przyniesie wymierne korzyści w postaci stałych kontaktów i możliwości korzystania z wiedzy i doświadczenia Słowaków