Słowacja - Bratysława 20-30.09.2003
W dniach od 20 do 30 września 2003 roku odbyło się drugie szkolenie przyszłych instruktorów, delegowanych przez Fundację na Rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik do bratysławskiej Szkoły Psów Przewodników ( Výcviková Škola Prevodiacich Psov ). Trzyosobowa grupa w składzie: Joanna Bohdziun, Magdalena Nowicka i Paweł Zieliński pojechali na zaproszenie panów: Imricha Bartaloša - przewodniczącego Szkoły oraz Bronislava Mamoika - przewodniczącego Słowackiego Związku Niewidomych i Niedowidzących (Unia Nevidacich a Slaboraknych Slovenska).
Gabriela Prus - czwarty instruktor współpracujący z Fundacją, dojechała pod koniec szkolenia. Gabriela ma największe doświadczenie w tej pracy. Jej przyjazd pozwolił na utrwalenie zdobytych uprzednio umiejętności (szkoliła wcześniej psy przewodniki dla osób niewidomych).
Zajęcia prowadzone były z wielkim profesjonalizmem i zaangażowaniem przez młodą wiekiem, ale mająca już długi staż szkoleniowy Ivanę Balažovą. Swoje umiejętności zdobywała ona miedzy innymi w trakcie rocznego stażu w australijskiej szkole psów przewodników. Tam zdała egzaminy i zdobyła formalne uprawnienia instruktorskie w ramach International Guide Dog Federation, organizacji zrzeszającej podobne szkoły na niemal całym świecie. Polska grupa została włączona w naturalny tok prac bratysławskiej Szkoły, uczestnicząc w nich bądź to w roli obserwatorów, bądź wykonujących konkretne zadania. Asystowano przy wyborze i zakupie szczeniąt oraz przekazaniu ich do tak zwanej rodziny zastępczej. Obserwowano odbywające się jeden raz w miesiącu grupowe ćwiczenia instruktażowe dla rodzin zastępczych i ich podopiecznych psów. Szkolenie prowadziła Danuta Dziedzinova, licencjonowana instruktorka szkolenia obedience i agility, wkrótce mająca zdobyć uprawnienia trenera psów przewodników. Uczestniczono w zorganizowanym przez Szkołę zjeździe rodzin zastępczych, na którym prezentowane były zasady szkolenia psów przewodników, sposób prowadzenia niewidomego przez wyszkolonego psa przewodnika oraz przedmioty codziennego użytku dostosowane do potrzeb ludzi niewidomych. Aktywnie uczestniczono w ćwiczeniach psów znajdujących się na różnym poziomie wyszkolenia, obserwując trening i samodzielnie prowadząc psy pod nadzorem trenerki Dominiki Heizerovej. Wizytowano wraz z instruktorką niewidomego, który miesiąc wcześniej otrzymał wyszkolonego psa. W przerwach między zajęciami praktycznymi odbywały się wykłady poświęcone różnym aspektom technicznym i metodologicznym szkolenia oraz szczegółowej analizie wykorzystywanych w słowackiej Szkole testów psychicznych psów.
Program kursu pozwolił poznać węzłowe problemy związane ze szkoleniem psów przewodników niewidomych:
- dobór psów, w tym analizę oczekiwań pod względem cech psychicznych i fizycznych oraz zasady testowania i selekcji w ciągu roku poprzedzającego szkolenie,
- współpraca i nadzór nad rodzinami opiekującymi się młodymi psami w okresie przedszkolnym,
- szczegółowy program szkolenia z uwzględnieniem indywidualnego doboru metod i tempa szkolenia konkretnych psów,
- przekazywanie psów w ręce niewidomych; opieka i nadzór nad niewidomymi odbierającymi od szkoły psy przewodniki.
Możliwość skorzystania z doświadczeń słowackich specjalistów była szczególnie cenna dla przyszłych polskich trenerów, mających doświadczenia w szkoleniu psów użytkowych innych specjalności. Konfrontowanie znanych i poznawanych metod szkolenia było punktem wyjścia do długich dyskusji i narad w polskim zespole, zmierzających do wypracowania planu działania i programu szkolenia w ramach działalności Fundacji.
Zakwaterowana na terenie obiektu Unii przez cały czas pobytu polska grupa spotykała się z dużą życzliwością ze strony gospodarzy. Należy mieć nadzieję, że zapoczątkowana w trakcie poprzedniego, sierpniowego pobytu w Sintavie, współpraca słowackiej Szkoły Psów Przewodników z polską Fundacją na Rzecz Osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik.
Zapisz się na newsletter
Dziękujemy
Na twój adres e-mail został wyłany link potwierdzający dołączenie do naszego newslettera.
Nie otrzymałeś maila? Kliknij, aby wysłać ponownie.