Warsztaty dla niewidomych posiadaczy psów przewodników - Warszawa 10-12.10.2003

2003-10-12

Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych, zaprosił przedstawicieli Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik, do wzięcia udziału w zorganizowanych po raz pierwszy warsztatach, dla osób niewidomych, posiadających psy przewodniki.

Program warsztatów był bardzo bogaty i obejmował:

• problemy związane ze szkoleniem psów przewodników, problemy posiadaczy tych psów, sprawy związane z doszkalaniem psów,
  • dyskusję na temat możliwości współpracy w zakresie przygotowania psów przewodników z Polskim Związkiem Kynologicznym,
  • szkolenie psów przewodników w Polsce-stan obecny, występujące problemy,
  • zagadnienia związane z rehabilitacją osób niewidomych i słabowidzących,
  • regulacje prawne związane z wykorzystaniem psów jako przewodników osób niewidomych,
  • informacje na temat szkolenia psów przewodników w innych krajach (szczególnie w USA, Czechach, Słowacji, Holandii),
  • spotkanie z treserami z zakładów tresury, współpracujących z PZN i przedstawicielami Fundacji Na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik,
  • wymianę doświadczeń między posiadaczami psów przewodników.

Spotkanie i wymiana doświadczeń wszystkich zaproszonych osób były bardzo owocne. W podsumowaniu zostały ujęte wszystkie problemy związane ze szkoleniem psów przewodników osób niewidomych w Polsce.

Przyjęto między innymi następujące wnioski:

• dopracowanie metod szkolenia psów, tak aby pies spełniał wszystkie kryteria psa przewodnika,
  • poszukiwanie sponsorów, finansujących szkolenie psów przewodników,
  • propagowanie wśród osób niewidomych idei posiadania psa przewodnika,
  • pokonanie barier jakie stają na przeszkodzie niewidomym i ich psom,
  • odpowiednia weryfikacja osób niewidomych ubiegających się o psa przewodnika,
  • nawiązanie ściślejszej współpracy ze Związkiem Kynologicznym,
  • uregulowanie spraw prawnych związanych z tą problematyką,
  • precyzyjne umowy z ośrodkami szkolącymi psy (sprawy reklamacji), omówienie warunków współpracy.

Zarząd Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik pragnie podziękować Polskiemu Związkowi Niewidomych za zaproszenie, na zorganizowane przez tę organizację Warsztaty.