Wyjazd instruktorów do Szwajcarii

2009-10-23

W dniach 16-21 września tego roku Ewa Pogórni i Paweł Zieliński z naszej Fundacji skorzystali z zaproszenia szwajcarskiego stowarzyszenia szkolącego psy dla niewidomych i odwiedzili ich szkołę mieszczącą się w miejscowości Liestal, niedaleko Bazylei w Szwajcarii

Daleką i długą podróż wynagrodziły ciekawe zajęcia zorganizowane przez pracowników VBM w czasie których naszy instruktorzy mogli zapoznać się ze specyfiką szwajcarskiej szkoły psów dla newidomych. VBM – Verein fur Blindenhunde und Mobilitatshilfen istnieje juz od 24 lat dzięki pełnej poświęcenia pracy jej członków jak i dzięki chojności sponsorów oraz pomocy rządowej. Cztery dni pobytu w szkole VBM dało naszym instruktorom możliwość przyjrzenia się ich metodom szkolenia psów oraz filozofii szkolenia, która nie odbiega od tej stosowanej przez naszą fundację. Wypełniony od rana do wieczora plan zajęć dał Ewie i Pawłowi możliwość obserwowania pracy psow na różnym etapie szkolenia, uczestniczenia w egzaminach wewnętrzych, sprawdzających postępy psów po każdych 2 miesiącach szkolenia. Nasi wysłannicy brali też czynny udział w przygotowywaniu ćwiczeń dla psów, mieli również możliwość pokonania przygotowanego toru przeszkód, prowadzeni przez szkolone psy. Szwajcarzy zaprezentowali również własne ciekawe rozwiązania techniczne stosowane w ich uprzężach dla psów, czy pomagające w nauce omijania przez psa wysokich przeszkód. Duży entuzjazm wzbudziło specjalne urządzenie pełniące rolę „sztucznego psa” pozwalające na uczyć osobę niewidomą jak ma posługiwać się wyszkolonym psem przewodnikiem. Urządzenie takie pozwala wyeliminować pewne błędy popełniane przez osobę niewidomą zanim zacznie ona ćwiczyć z prawdziwym psem, tak by nauka nie odbywała się kosztem wyszkolonego psa. Niestety te kilka dni w Szwajcarii upłynęły bardzo szybko, mamy jednak zaproszenie na kolejną wizytę, z której na pewno skorzystamy. Mamy nadzieję, że Szwajcarzy również skorzystają z naszego zaproszenia i odwiedza nas w Poznaniu, aby zobaczyć jak my sobie radzimy i jak pracują nasze psy. Wszystko zapowiada dalszą owocną współpracę.